Wycięcie migdałków – kiedy konieczne

Nawracające zapalenia zatok, ucha, gardła, problemy ze słuchem, nieprawidłowa wymowa – to tylko niektóre objawy przewlekłego zapalenia migdałków. Jeśli te niewielkie narządy nie wracają do swojego pierwotnego rozmiaru po przebytej infekcji, mówi się o ich przeroście. Po ocenie stanu zdrowia pacjenta lekarz może zalecić usunięcie migdałków.

Migdałki pełnią w organizmie bardzo ważną rolę – produkują przeciwciała, dzięki którym organizm może walczyć z drobnoustrojami, alergenami i patogenami. Wypustki umiejscowione po obu stronach gardła zbudowane są z tkanki limfatycznej – są to tzw. migdałki podniebienne, najbardziej znane z dokuczliwego powiększania się. Na podstawie języka znajduje się też migdałek językowy, a w nosowej części gardła – tzw. trzeci migdałek.

Przerost migdałków – objawy

Prawidłowo funkcjonujące migdałki chronią organizm przed chorobami. Problem zaczyna się, gdy w wyniku częstych infekcji te niewielkie części ciała zaczynają wytwarzać bardzo dużą ilość przeciwciał i ulegają powiększeniu. Jeśli powiększone migdałki nie wracają do swojego pierwotnego rozmiaru po wyleczeniu stanu zapalnego, pojawiają się różne dolegliwości.

Migdałki są najbardziej aktywne u małych dzieci. Wraz z wiekiem i nabywaniem odporności powinny stopniowo zanikać. Czasem jednak tak się nie dzieje, a przerost migdałków staje się powodem nawracających chorób. Częste zapalenia zatok, nawracające infekcje ucha i problemy ze słuchem, utrudnione oddychanie, nawracające anginy, nieprawidłowa wymowa i problemy z przełykaniem to bardzo częste powikłania nieprawidłowo funkcjonujących migdałków.

Usunięcie migdałków – wskazania

Jeszcze całkiem niedawno usuwanie migdałków było zabiegiem wręcz profilaktycznym. Lekarze kierowali na nie praktycznie każde dziecko z widoczną infekcją tego narządu. Obecnie zabieg ten wykonywany jest tylko w przypadku, gdy powiększenie migdałków utrzymuje się i stanowi zagrożenie dla zdrowia. Decyzja o usunięciu migdałków poprzedzona jest dokładnym wywiadem i oceną stanu zdrowia pacjenta.

Do wycięcia migdałków kwalifikuje laryngolog. Zabieg ten wykonuje się dzieciom od 3 roku życia, a jeśli istnieje ku temu wskazanie – także młodzieży i dorosłym. Choć sama czynność jest dość prosta, najczęściej wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym. Polega ona na usunięciu migdałków podniebiennych oraz trzeciego migdałka. Nie ma potrzeby hospitalizacji – pacjent może wrócić do domu tego samego dnia. Przez 7 dni zaleca się jednak przyjmowanie leków przeciwbólowych.

Zapalenie migdałków – powikłania

Niezależnie od tego, czy zapalenie migdałków ustępuje po jakimś czasie, czy jest przewlekłe, nie wolno go lekceważyć. Nieleczone, może doprowadzić do poważnych powikłań. Najpierw pojawiają się ropnie w okolicach migdałków, w jamie ustnej i za gardłem. Nieleczony, stan zapalny może przenieść się na inne narządy. Jeśli bakterie lub wirusy przedostaną się do krwioobiegu, mogą skutkować zapaleniem nerek, zapaleniem mięśnia sercowego, stawów, nerwów, zatok i ucha środkowego. Powikłaniem zapalenia migdałków bywa też sepsa i gorączka reumatoidalna. Niepokojące symptomy zawsze więc wymagają konsultacji ze specjalistą.